50 mënyra për të reklamuar biznesin tuaj falas në internet

Ju jeni në biznes, por kjo do të thotë shumë pak nëse nuk keni klientë. Disa forma të biznesit automatikisht tërheqin klientët si fjalë për gojë, ato janë të pakta dhe shumë larg dhe kjo ndoshta nuk është e vërtetë për biznesin tuaj. Fjala për gojë vjen nga fakti që kanë klientë, për të shkuar pastaj për të biseduar me të tjerët në lidhje me përvojën e tyre me biznesin tuaj.


Veshja e duarve tuaja dhe shpresimi i klientëve është e padobishme, por buxheti juaj mund të mos ju ndihmojë të paguani shumë ose ndonjë gjë tjetër për reklamim.

Këtu është një lajm i mirë: 

Akoma mund të reklamoni biznes, edhe nëse nuk keni vend për reklama në buxhetin tuaj të shpenzimeve. Unë jam gati të ju tregoj 50 mënyra për të reklamuar biznesin tuaj falas në internet. Këto platforma janë një burim jetik për pronarët e bizneseve të vogla ose njerëzit sapo fillojnë bizneset e tyre, pasi paratë mund të jenë të ngushta kur sapo filloni dhe bizneset e vogla kanë një buxhet të kufizuar për të shpenzuar për marketing.

Mbani në mend se disa nga listat që ne sugjerojmë janë më efektive për disa lloje të bizneseve sesa për të tjerët, por me 50 mënyra për të zgjedhur, ju jeni të sigurt për të gjetur disa që do t’ju ndihmojnë t’i jepni biznesit tuaj një nxitje të shëndetshme të reklamave. Me qëllimin për t’ju ndihmuar të rritni biznesin tuaj në mendje ose, le të fillojmë.

50 Mënyra Falas për të Reklamuar Biznesin Tuaj … FALAS Në Internet (A thashë se ishte falas?)

# 1. Google Biznesi im

Do të ishte një lloj qesharake për të mos përfshirë Biznesi im Google si vendi i parë që ju duhet ta reklamoni biznesin tuaj falas. Në fund të fundit, sapo keni shpenzuar një ton kohë, përpjekje dhe para për të siguruar që faqja juaj në internet ishte motori i kërkimit i optimizuar për Google. Me biznesin e Google ju keni mundësinë që të gjendeni brenda afro 8 miliardë kërkimeve që ndodhin çdo ditë. Me Google Business My, lokacioni juaj fizik dhe numri i telefonit mund të lidhen me përdoruesit e aplikacioneve Smartphone në mënyrë që ata të mund të lundrojnë lehtësisht në derën tuaj. Lidhni edhe kanalet e tjera të mediave sociale.

Ja si: Regjistroni biznesin tuaj në Google Business My në mënyrë që të përfitoni nga fuqia e këtij drejtori të rangut më të lartë dhe të merrni disa dashuri për reklamat e biznesit tuaj falas!

# 2. MapQuest / Yext

Ju mund të mbani mend MapQuest. Epo, MapQuest ka partnerizuar me Yext në mënyrë që të lehtësojë gjetjen e biznesit tuaj, adresën e biznesit dhe numrin e telefonit. Vlen gjithashtu të përmendet se aplikacioni mobil i MapQuest ende shfaqet me Google Maps, kështu që është akoma një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndihmuar njerëzit të gjejnë ju.

Ja si: Shtoni biznesin tuaj dhe lëshoni fuqinë e MapQuest w / Yext për të ndërtuar njohjen e markës tuaj.

# 3. Kërkimi i qytetit

Restorantet, baret, hotelet, banjën dhe disa lloje të tjera biznesesh mund të përfitojnë nga Citysearch. Partnerët e qytetit kërkojnë platforma të tilla si Urbanspoon, Expedia dhe MerchantCircle. Listat arrihen përmes aplikacionit celular Citysearch. Bizneset që preferohen nga përdoruesit janë të listuara në listat “më të mira” që janë nën 20 kategori.

Ja si: Për tu promovuar në Citysearch do të doni të regjistroni biznesin dhe vendndodhjen tuaj.

# 4. Manta

I përkushtuar për interesat e biznesit të vogël, vështirë se mund të gjesh një direktori më të mirë për të marrë emrin tuaj atje. Kjo faqe merr miliona vizitorë unikë çdo muaj dhe kjo platformë e renditjes ka një nga bazat e të dhënave më të plota me lista të bizneseve, bizneseve individuale dhe listave të segmenteve të industrisë.

Ja si: Regjistrimi në Manta është i shpejtë dhe i lehtë dhe ju keni shumë pako optimizuese për të zgjedhur gjithashtu.

# 5. YellowBot

Ju merrni një listë themelore të ngjashme me ato Arkaike Yellow Pages me YellowBot, por gjithashtu përfshin vlerësimet e klientëve dhe disa opsione shtesë për ata që rifreskojnë në një paketë premium. YellowBot ka hyrjen dhe identifikimin e shpejtë të lidhur me Google, Facebook, Windows Live, Twitter dhe Yahoo, duke e bërë atë të lehtë dhe të përshtatshëm.

Ja se si: Regjistroni biznesin tuaj me YellowBot në mënyrë që të filloni listën tuaj.

# 6. Libri i verdhë

Listimet e biznesit lehtë të kërkueshme që përfshijnë informacionin e biznesit tuaj, një lidhje në internet, përshkrimet e produkteve, veçoritë e hartave, si dhe opsionet për shfaqje dhe reklama video janë të gjitha një mundësi me Yellowbook. Përveçse përfshini në listën e biznesit të tyre, ju jeni të lidhur me faqet e partnerëve Google, Bing dhe Yahoo dhe ekziston një program bashkëpunëtor për të përfituar gjithashtu.

Ja si: Vendos Yellowbook për të punuar për ju duke regjistruar biznesin tuaj.

# 7. Superpagesat

Një nga listat më të lehta të biznesit për përdoruesit për të lundruar, Superpages gjithashtu e lehtëson renditjen dhe menaxhimin e listës së biznesit tuaj. Së bashku me listat e biznesit, ky shërbim përfshin gjithashtu listën e motit dhe lotarisë. Ai gjithashtu përfshin një opsion të shpejtë të hyrjes përmes Facebook.

Ja si: Filloni të vendosni listën tuaj të Superpages dhe shikoni se popullariteti juaj rritet.

# 8. Faqet e verdha

Të njëjtat Faqet e Verdha të Verdha, që prindërit dhe gjyshërit tuaj kanë përdorur për të gjetur atë që u nevojiten është akoma dhe ka një version në internet shumë të mirëorganizuar. Përveç listës tuaj falas tipike, ekzistojnë gjithashtu një larmi opsionesh premium në dispozicion kur jeni gati për t’u zgjeruar. Kjo listë tërheq 70 milion + vizitorë në listat e saj të lidhura çdo vit.

Ja si: Merrni shpalljen tuaj në Pages të Verdhë në internet me një proces të thjeshtë regjistrimi.

# 9. Whitepages

Ky shoqërues në Faqet e Verdha liston rreth 30 milion ndërmarrje në të gjithë vendin dhe ofron mundësi shtesë për shërbime premium sa herë që jeni gati për të azhurnuar. Këto shërbime përfshijnë një shërbim të mesazheve me tekst për klientët dhe lista më të mëdha reklamash me informacion të zgjeruar.

Ja si: Shtoni dhe modifikoni listën e biznesit tuaj në Whitepages për të filluar.

# 10. MerchantCircle

Një tjetër rrjet falas i synuar drejt bizneseve të vogla që kërkojnë të lidhen me klientët vendas dhe bizneset e tjera të vogla lokale është MerchantCircle. Rritni listat tuaja, postoni bloge biznesi dhe përdorni një numër të gjerë mjetesh të marketingut falas të krijuara për të ndihmuar në ndërtimin e biznesit tuaj.

Ja si: Regjistrohu me MerchantCircle dhe përfshihesh aktivisht në atë që po ndodh atje për të filluar të shohësh rezultatet më të mira.

# 11. Yelp

Burimi më i popullarizuar në internet për vlerësimet e sinqerta të konsumatorëve është Yelp. Duke u renditur në Yelp mund t’ju ​​bëjë ose prishë juve, por ata që ofrojnë një shërbim të shkëlqyeshëm dhe vlerësime të mira të ngurta, do të shohin një rritje të madhe duke përdorur këtë listë. Demografia e përdoruesve të Yelp e bën atë shumë të vlefshme për t’u realizuar.

Ja si: Sigurohuni që ta merrni biznesin tuaj në funksionim perfekt dhe më pas të regjistroheni me Yelp.

# 12. Vendet e Bingut për Biznes

E dyta vetëm për Google, kjo platformë falas për reklamim të biznesit nga Microsoft, ju lejon të shtoni lokacione të shumta biznesi, video, foto dhe shumë më tepër. Ajo ka një proces të shpejtë dhe të lehtë regjistrimi dhe madje mund të optimizoni reklamat tuaja për platforma të ndryshme të shikimit përmes Bing Places for Business.

Ja si: Jepini biznesit tuaj një fillim të vrullshëm drejt majës duke regjistruar Bing Places for Business.

# 13. Yahoo Lokale

Akoma varur atje drejt majave të renditjes së biznesit është Yahoo Local. Duke vrapuar e treta pas Google dhe Bing, ju mund të merrni një listë themelore falas dhe ju lejohen disa opsione shumë të përballueshme të listës së primit kur të jeni gati për të zgjeruar mundësitë tuaja ose keni buxhetin për ta trajtuar atë. Megjithëse jo një gjigant i motorit të kërkimit si dikur, Yahoo Local është akoma një listë e listave të shitura.

Ja si: Vendosni praninë tuaj të biznesit online duke u regjistruar me Yahoo Local.

# 14. Regjistroni biznesin

Ky drejtori ofron një profil të listës së biznesit falas për të filluar dhe më pas ndihmon që biznesi juaj të gjendet nga motorët e kërkimit popullorë. Ekzistojnë gjithashtu shumë shërbime falas dhe premium për të ndihmuar në zgjerimin e pranisë tuaj dhe tregun më të mirë të mallrave dhe shërbimeve tuaja pasi buxheti juaj të jetë në gjendje të trajtojë një shpenzim të shtuar të reklamave.

Ja si: Merrni mirë profilin tuaj në Regjistrimin e Biznesit dhe filloni të ndërtoni drejt së ardhmes.

# 15. Kudzu

Kudzu është një bazë e të dhënave falas e cila pretendon se ndihmon mbi 20 milion pronarë të shtëpive me mundësi rinovimi çdo vit. Profilet mund të përfshijnë përshkrimet e marketingut, fotografinë ose videot e punës në vazhdim ose të përfunduar, kuponat, lidhjet profesionale dhe akreditimet, si dhe vlerësimet dhe vlerësimet e krijuara nga përdoruesit për të ndihmuar në zhvillimin e biznesit tuaj.

Ja si: Filloni renditjen tuaj në Kudzu dhe filloni të përfitoni nga ajo që kjo faqe mund të ofrojë biznesin tuaj.

# 16. Hotfrog

Hotfrog është një drejtori në internet i krijuar për të ndihmuar në rritjen e biznesit tuaj midis rezultateve të kërkimit në Google. Përveç që keni një listë mjaft domethënëse me mbi 1.6 milion përdorues aktivë, ekzistojnë shumë mundësi, si kuponë dhe promovime, për t’ju ndihmuar të tërheqni klientët në listën tuaj unike..

Ja si: Regjistroni biznesin tuaj me Hotfrog për të filluar përdorimin e përfitimeve të tij.

# 17. Lista e Angie

Pothuajse të gjithë njihen me listën e Angie. Isshtë një nga vendet më të respektuara të rishikimit me komente plotësisht objektive në internet. Ai krenohet me më shumë se 3 milion anëtarë që hulumtojnë, punësojnë, vlerësojnë dhe rishikojnë ofruesit e shërbimeve lokale. Ky është një listë e madhe që ju nuk mund të lejoni të anashkaloni nëse jeni serioz në lidhje me rritjen e biznesit tuaj.

Ja si: Bashkohuni në listën e Angie-s dhe merrni biznesin tuaj të renditur për shqyrtim.

# 18. Udhëtimet e biznesit

Në dispozicion në shumicën e qyteteve më të mëdha të SH.B.A.-së, kjo listë gjeneron 8 milion kërkues mujorë. Ekzistojnë katër nivele të listave që fillojnë me një profil falas i cili ju fillon dhe shumë mundësi dhe burime të përballueshme për të lejuar që biznesi juaj të rritet dhe zgjerohet.

Ja si: Vendosni profilin tuaj falas dhe pastaj zbuloni se si Journals të Biznesit mund të zgjerojnë biznesin tuaj në nivele të reja.

# 19. DexKnows

Një listë tjetër në internet që monitoron vlerësimet dhe vlerësimet tuaja, si dhe siguron të dhëna në lidhje me mënyrën se si klientët përfshihen me profilin tuaj janë DexKnows. Kjo faqe gjithashtu ndihmon për t’ju siguruar një pasqyrë shtesë mbi mundësitë e mundshme të reklamimit online dhe offline, si dhe ju jep një nxitje kur bëhet fjalë për marrjen e markës tuaj atje. DexKnows është një aplikacion mobil që lejon kërkime me një trokitje të lehtë dhe është i disponueshëm për Apple dhe periferikët Android. Klientët tuaj mund të shënojnë të preferuarat, të shkruajnë komente dhe të gjejnë vendndodhjen tuaj bazuar në koordinatat GPS, pavarësisht se ku jeni.

Ja si: Ju mund të përfitoni nga shërbimet falas të DexKnows duke u regjistruar dhe duke filluar rritjen e markës tuaj në linjë.

# 20. Katërsha

logo e re e katërta

Rrjetet sociale dhe drejtoria e biznesit përplasen në Foursquare. Kjo i lejon përdoruesit të kontrollojnë përdorimin e hartës së tyre dhe të japin komente dhe komente për biznesin tuaj qoftë në aplikacionin celular, qoftë në ndonjë desktop, laptop apo tabletë. Foursquare krenohet me 60 milion përdorues të regjistruar dhe 50 milion përdorues aktivë mujorë.

Ja si: Regjistrohu në Foursquare dhe përfshihesh në komunitet për t’i tërhequr gjërat.

# 21. Lokale.com

Kërkuesve u sigurohet informacion i detajuar në lidhje me ngjarjet, marrëveshjet dhe bizneset përkatëse lokale për secilin qytet të kërkuar në Local.com. Kjo bazë e të dhënave përfshin mbi 16 milion lista biznesi me kod postar në të gjithë Shtetet e Bashkuara të një qyteti të caktuar. Opsionet Premium për zgjerimin e mëvonshëm janë gjithashtu në dispozicion për t’i dhënë biznesit tuaj një nxitje më të madhe.

Ja si: Regjistrohuni me Local.com dhe përfitoni nga marrja e një liste në zonën tuaj lokale.

# 22. Kritiku i drejtorisë

Kritiku i Drejtorisë siguron direktori të artikullit miqësor me SEO dhe përmbajtje në internet për të ndihmuar si një burim ndërtimi lidhjesh për promovimin e mallrave dhe / ose shërbimeve tuaja. Një drejtori e përgjithshme, si dhe listat e listave të ngrohtë dhe artikuj janë përfshirë në shërbimin e tyre pa kosto të dizajnuar për t’ju ndihmuar të zhvilloni një prani më të fortë të motorit të kërkimit në internet.

Ja si: Regjistrohuni në programin Drejtoria e Kritikut dhe filloni të optimizoni praninë e biznesit tuaj në internet.

# 23. Më e mira e Uebit

Miliona uebfaqe janë përfshirë në një koleksion të drejtorive në internet në Best of the Web (BOTW). BOTW është e përqendruar në bërjen e listave përkatëse dhe unike në mënyrë që ata të tërheqin përdorues të vëmendshëm. Më shumë se njëzet e pesë milion njerëz shfrytëzojnë mundësitë e kërkimit lokal me BOTW në baza vjetore.

Ja si: Regjistrohu në Best of the Web falas dhe pastaj zgjerohu në opsione premium sapo buxheti juaj do ta lejojë atë.

# 24. Instagram

Ne zhyten në fushën e mediave sociale me aplikacionin për ndarjen e fotografive dhe videove falas, Instagram. Kjo aplikacion është në dispozicion në Apple iOS, Android dhe Windows Phone, duke e bërë atë jashtëzakonisht të gjithanshëm kur është fjala për t’u përdorur. Ajo tërheq mbi 1 miliard përdorues aktivë çdo muaj dhe është një vend i shkëlqyeshëm për t’u dhënë njerëzve një prezantim në atë që bëni dhe atë që keni për të ofruar. Nuk funksionon për çdo biznes, por sigurisht që ia vlen të kesh prezencë pasi kjo me siguri do të jetë një nga kanalet kryesore të mediave sociale për vitet në vazhdim.

Ja si: Mësoni si të regjistroheni dhe të përdorni Instagramin për t’ju ndihmuar në rritjen e biznesit.

Burime të ngjashme në Makeawebsitehub:
Vegla në Instagram
Mjetet më të mira të Analitikës në Instagram
Si të fitoni para në Instagram

# 25. Duke iu përgjigjur pyetjeve të kuorës

Duke qenë një ekspert / udhëheqës i mendimit në Quora mund të tërheq vëmendjen edhe për ju dhe biznesin tuaj. Quora është një platformë e stilit të forumit me pyetje të gjeneruara vazhdimisht të përdoruesve, të cilat janë lutur të përgjigjen nga ekspertë ashtu si ju. Takoni në këtë audiencë shumë të gjerë dhe të gjithanshëm për të ndërtuar emrin tuaj dhe njohjen e markës. Bërja e një udhëheqësi të menduar në fushën tuaj është një mënyrë e sigurt për të tërhequr klientë dhe klientë të rinj.

Quora gjithashtu ju jep një mundësi për të krijuar përmbajtje cilësore që lidhen me ngrohtësinë tuaj, jashtë faqes tuaj të internetit. Kjo është e shkëlqyeshme sepse lejon një audiencë më të madhe të lexojë ato që ke për të thënë.

Ja si: Regjistrohuni si ekspert në Quora dhe filloni të promovoni veten përmes ekspertizës suaj.

# 26. Email i synuar

Emailet e synuara nuk janë vetëm falas, por statistikisht ato sigurojnë shkallën më të lartë të kthimit në kohën dhe përpjekjet e shpenzuara për krijimin dhe shpërndarjen e tyre. Ju duhet të keni një listë emaili për ta bërë këtë një teknikë efektive të marketingut, por ka një numër të madh mënyrash, 80 prej tyre, për të ndërtuar listën tuaj të emailit dhe për ta bërë këtë në reklamën tuaj më të mirë falas..

Ja si: Bëni ndërtimin e listës suaj të postës elektronike po aq të rëndësishme sa mbyllja e një shitje dhe filloni dërgimin e materialeve promovuese drejtpërdrejt te klientët tuaj dhe klientët e mundshëm në mënyrë të rregullt.

Burime të ngjashme në Makeawebsitehub:
Si të merrni një email të biznesit të lirë
Si të krijoni një adresë profesionale të postës elektronike
Programet më të mira të marketingut me email

# 27. Fotoja dhe Sfondi i Cover Facebook

Të gjithë shohin fotot tuaja të mbuluara në Facebook dhe fotot e sfondit, kështu që ju gjithashtu mund t’i përdorni ato për reklamimin e biznesit tuaj. Shtimi i ofertave promovuese, sendeve të reja ose shërbimeve të reja në këto hapësira të imazheve do t’ju lejojë të shfaqni mallrat dhe shërbimet tuaja për një larmi njerëzish.

Ja si: Për të marrë disa këshilla se si të shfrytëzoni këtë mundësi, klikoni këtu.

# 28. Publikoni përmbajtjen në LinkedIn

Ndryshimet në LinkedIn gjatë dy viteve të fundit ju lejojnë të bëni në thelb një blog në LinkedIn. Kjo ndihmon për të thjeshtuar Blogging tuaj në praninë tuaj të përqendruar në B2B LinkedIn. Ju mund të vendoseni veten si ekspert dhe gjithashtu të promovoni atë që bëni dhe ato që keni për të ofruar edhe përmes këtyre postimeve.

Ja si: Mësoni si të filloni të publikoni përmbajtje në LinkedIn dhe më pas filloni të zgjeroni horizontet e biznesit tuaj.

# 29. Merrni pjesë në Grupet e LinkedIn

Përveç që postoni rregullisht përmbajtje në LinkedIn, ju mund të bashkoheni në grupet e LinkedIn për të ndihmuar rrjetin dhe tregun e biznesit tuaj. Trego veten të jesh ekspert duke marrë pjesë në diskutimet e grupit LinkedIn në një mënyrë të respektueshme dhe të ditur dhe njerëzit do të fillojnë të kërkojnë shërbimet e tua.

Ja si: Ju duhet ta bëni veten më të njohur me mënyrën se si mund ta tregtoni biznesin tuaj duke përdorur grupe LinkedIn.

# 30. Blogimi i të ftuarve

Blogimi i miqve në një blog që është i lidhur ngushtë me ato që ju ofroni në mallra dhe / ose shërbime në biznesin tuaj mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të arritur blerësit e mundshëm që tashmë janë të interesuar në atë që keni për të ofruar. Ju mund të keni për të punuar një lloj shkëmbimi midis vetes dhe pronarit të blogut, por një marrëveshje e dobishme reciproke është pothuajse gjithmonë një marrëveshje e mirë për të bërë.

Ja si: Bëni përdorimin e një drejtorie blogu për të gjetur bloget që janë një ndeshje e mirë për biznesin tuaj.

# 31. Podcast-et e biznesit

Ju mund ta realizoni këtë ose duke pritur podcast tuaj për biznesin tuaj ose duke ofruar të bëni një intervistë në podcast-et e njohura të biznesit që ka të bëjë me atë që bëni dhe ato që ofroni. Në varësi të nivelit tuaj të ekspertizës në këtë fushë, ju mund të rritni një audiencë që mund të bëhet klientë të mundshëm me shpejtësi.

Ja si: Gjeni podcast-të që lidhen mirë me biznesin tuaj dhe kërkoni intervista ose studioni se si bëhen dhe filloni të mbani vetë.

Burime të ngjashme në Makeawebsitehub: 
Si të filloni Podcast tuaj

# 32. Përdorni YouTube

Megjithëse YouTube është vetëm pak më shumë se 13 vjet, ai tashmë ka pasur një ndikim fenomenal në ndihmën për të reklamuar dhe tregtuar bizneset në të gjithë botën. Rreth 1.3 miliardë njerëz përdorin YouTube çdo ditë dhe afër 5 miliardë video shikohen çdo ditë në këtë platformë. Ju vështirë se mund të lejoni të injoroni këtë mjet falas për ndërtimin e biznesit.

Ja si: Fillimi do të marrë disa hulumtime të ngurta dhe një kurbë mjaft të fortë të të mësuarit, por mund të filloni të përdorni YouTube për të tregtuar biznesin tuaj nëse jeni të gatshëm të bëni disa përpjekje.

# 33. Trego ekspertizën tënde në forume

Ashtu siç e përmendëm më herët me grupet Quora dhe LinkedIn, duke treguar ekspertizën tuaj në forume të ndryshme mund t’ju ndihmojnë të zhvilloni një vijim të klientëve të mundshëm. Për ta realizuar këtë, do të duhet të zgjidhni forume të duhur, llojet e duhura të pyetjeve, të shmangni spamming dhe të përfshiheni në çdo lloj argumenti dhe të krijoni një profil tërheqës që do të tërheq klientët e mundshëm në faqen tuaj të internetit..

Ja si: Regjistrohu në një ose më shumë motorë kërkimi të forumit për të ndjekur diskutimet e forumit në lidhje me fushën tuaj të ekspertizës.

# 34. Përfshini veten në Grupet në Facebook

Grupet në Facebook, si grupet e LinkedIn, ju ofrojnë një mundësi për t’u lidhur me njerëz që mund të përfitojnë nga aftësitë tuaja, ekspertizë dhe shërbime të ofruara. Shmangni shitjet në këto grupe dhe lejoni që njohuritë tuaja të jenë ato që tërheqin anëtarët e grupit për t’ju kontrolluar. Jini të respektueshëm dhe prezentohuni si një anëtar shembullor i grupit për të arritur suksesin më të madh.

Ja si: Kërkoni për grupe në Facebook që përshtaten më së miri me interesat tuaja dhe fushat e ekspertizës.

# 35. Pinterest

Ata thonë se një figurë vlen njëmijë fjalë, kështu që kjo mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për t’i çuar ato fjalë tek klientët tuaj të mundshëm. Pinterest është diçka si një karrige në internet. Qëllimi i saj kryesor është të mbledhë pjesë vizuale të multimedia; zakonisht foto dhe imazhe. Ju mund të krijoni tabela të ndryshme për të mbështetur fotot tuaja dhe për të promovuar biznesin tuaj dhe fushën e ekspertizës në një platformë të mediave sociale shumë të gjerë dhe të përdorur shumë.

Ja si: Mësoni më shumë rreth asaj se si mund ta bëni Pinterest një mjet të lartë të marketingut për biznesin tuaj.

# 36. StumbleUpon (Tani Mix.com)

Një sit më pak i njohur për faqet e shënimit të mediave sociale që po fiton është StumbleUpon. Në thelb, kjo faqe lejon përdoruesit të “pëlqejnë” disa faqe në internet, t’i shtojnë ato në profilin e tyre dhe t’i kalojnë ato pranë miqve dhe të njohurve të tyre. Për një faqe më pak të njohur në mediat sociale, StumbleUpon ka akoma 30 milion përdorues të rregullt të shëndetshëm të gatshëm të StumbleUpon biznesin tuaj dhe ta promovojnë atë te të tjerët.

Ja si: Ju mund të merrni më shumë informacion në lidhje me mënyrën se si funksionon StumbleUpon dhe si mund të ndihmojë biznesin tuaj.

# 37. Reddit

Reddit është një sit i grumbullimit të lajmeve sociale që është pak më ndryshe sesa faqet tipike të mediave sociale. Në thelb, lidhjet, postimet ose imazhet dorëzohen nga përdoruesit dhe më pas vlerësohen nga përdoruesit e tjerë në sit. Përmbajtja që fiton më shumë vota lëviz në drejtim të majës së listës Reddit në kategoritë e ndryshme duke u dhënë atyre një nivel më të madh ekspozimi. Ky është bërë numri 3 në faqet e internetit më të vizituara në botë me më shumë se 500 milion vizitorë në muaj.

Ja si: Para se të regjistroheni, ju mund të dëshironi të merrni disa këshilla serioze se si ta vendosni Reddit për të punuar për biznesin tuaj të vogël.

# 38. Tregimi fillestar

Starter Story është një platformë që përfshin sipërmarrësit dhe ndan tregimet që qëndron pas biznesit të tyre. Në secilën intervistë, themeluesit flasin për mënyrën e fillimit të tyre, si u rritën dhe si e drejtojnë biznesin e tyre sot. Historitë janë frymëzuese dhe gjithashtu ofrojnë këshilla dhe pasqyrë specifike për fillimin e një biznesi. Starter Story ka mbi 100k lexues mujorë, dhe ndarja e tregimit tuaj është një mënyrë e shkëlqyeshme për të marrë fjalën për biznesin tuaj!

Ja se si: Dorëzoni informacionin tuaj në Starter Story për të filluar procesin.

# 39. Twitter

Ky mediat sociale me forma të shkurtra tejet të njohura ka ton tërheqës, si dhe një numër të madh përdoruesish për të hyrë. Twitter ka shpërthyer në vitet e kaluara dhe është duke u bërë e pamundur të injorohet kjo platformë kur bëhet fjalë për marketingun e biznesit tuaj. Statistikat tregojnë se ka pothuajse 350 milion përdorues aktivë mujorë në Twitter për të synuar emrin e markës tuaj.

Ja si: Ju duhet të përdorni këshilla dhe këshilla të mira për përdorimin e Twitter për t’ju rritur biznesin pasi të regjistroheni për një llogari falas.

# 40. Rrëshqitje

Nëse jeni mjeshtër në krijimin e PowerPoints ose biznesi juaj është i përshtatshëm për atë lloj prezantimi, atëherë Slideshare është një uebfaqe falas sociale që duhet të mbani në mend kur bëhet fjalë për marketing. Prezantimet e SlideShare janë publike, të kërkueshme dhe të ndara nga kushdo. SlideShare i bën prezantimet tuaja të pajtueshme për të gjitha formatet e shikimit. Kjo faqe krenohet me 60 milion përdorues mjaft të respektueshëm në muaj.

Ja si: Regjistrohuni dhe mësoni se si ta bëni SlideShare një tjetër mjet të madh të marketingut.

# 41. Zyra më e mirë e biznesit

Shumica e njerëzve mendojnë për Better Business Bureau (BBB) ​​si një vend ku ju regjistroheni ankesa në lidhje me shërbimin e dobët, mashtrimet ose praktikat e pandershme të biznesit, por ka një anë pozitive për këtë organizatë. BBB ndihmon për të promovuar biznesin e akredituar, si dhe madje ofron një direktori që mund të kërkohet sipas llojit të biznesit dhe vendndodhjes për bizneset e tij të regjistruar dhe të akredituar..

Ja si: Bëni kërkesë për t’u bërë një biznes i akredituar dhe do të përfshiheni në drejtorinë e kërkimit të BBB.

# 42. Dhoma e Tregtisë

Nëse jeni anëtar i Dhomës tuaj Ekonomike lokale, atëherë do të keni mundësinë të përfitoni nga një listë tjetër e drejtorive, e cila sponsorizohet nga ata. Dhoma e Tregtisë rendit të gjitha bizneset e saj sipas industrisë dhe vendndodhjes në uebfaqen e tyre dhe është një burim i fuqishëm që të keni në majë të gishtave.

Ja si: Bashkohuni me Dhomën tuaj Ekonomike lokale dhe mos harroni të regjistroni biznesin tuaj në faqen e internetit të Dhomës së Tregtisë.

# 43. Cylex

Cylex është një drejtori i biznesit ndërkombëtar i cili menaxhon 35 drejtori në 5 kontinente, duke ju lejuar të tregtoni veten pothuajse kudo. Statistikat tregojnë se drejtoritë e Cylex shikohen nga më shumë se 25 milion përdorues në baza mujore.

Ja si: Regjistroni biznesin tuaj me Cylex dhe futni në një rrjet të gjerë përdoruesish.

# 44. Gjeni atë Drejtorinë

Direktoria Find It Now gjithashtu siguron renditjen sipas kategorive të industrisë dhe biznesit. Kjo faqe mbulon një spektër mjaft të gjerë biznesi dhe një numër të madh rajonesh gjithashtu.

Ja si: Regjistroni biznesin tuaj dhe filloni të trokitni në fuqinë e Find It Now Directory.

# 45. Gjeni këtu

Gjeni Na Këtu është një drejtori globale e bizneseve dhe organizatave të komunitetit. Ai përfshin më shumë se 13 milion renditje në SHBA vetëm dhe më shumë se 18 milion listë globale duke e bërë atë një direktorium mjaft të fortë për të ndihmuar në tregun e biznesit tuaj.

Ja si: Regjistrohu dhe fillo duke përdorur Gjeni Na Këtu.

# 46. Hubbiz

Një tjetër drejtori falas që rendit bizneset sipas kategorisë, shtetit dhe qytetit është Hubbiz. Përveç përfshirjes së një numri të gjerë të listave, Hubbiz promovon bizneset më të njohura në një nivel më të lartë të shikueshmërisë për të ndihmuar ata që po bëjnë gjëra të drejta të rriten edhe më shumë.

Ja si: Regjistroni biznesin tuaj në Hubbiz dhe filloni të rritni gradat në popullaritet.

# 47. Drejtoria e Jasmine

Drejtoria e Jasmine, ju nuk i zgjidhni ato, ata ju zgjedhin. Ky është një drejtori selektive që mund të zgjasë deri në 24 orë për të vendosur nëse do të përfshijë biznesin tuaj. Megjithëse kjo mund të duket shqetësuese në fillim, duhet të keni parasysh që të qenit i zgjedhur gjithashtu ndihmon për ta sjellë markën tuaj në një nivel më të lartë të ligjshmërisë.

Ja si: Bëni kërkesë për miratim që të renditet në Drejtorinë e Jasmine.

# 48. Rrëmbyesi

Profesionistët lokalë të të gjitha llojeve mund të promovojnë markën e tyre në drejtorinë Thumbtack. Lista fillestare për këtë shërbim është falas, por ka karakteristika dhe shërbime shtesë që do të kushtojnë pak më shumë për t’u zbatuar.

Ja si: Regjistrohuni për listën tuaj falas në Thumbtack për të filluar.

# 49. EZ Lokale

EZ Local ofron lista biznesi për përdoruesit e tyre të regjistrave, por gjithashtu ndihmon që bizneset të rritin edhe makinat e kërkimit. Ky shërbim është përqendruar në ndihmën e përdoruesve lokalë që të gjejnë saktësisht ato që u duhen së pari në vend.

Ja si: Merrni renditjen tuaj në EZ Local duke u regjistruar.

# 50. HARO

HARO është një akronim për Ndihmë Një reporter. Duke u regjistruar si burim që gazetarët të vijnë si një burim eksperti, ju mund të tërhiqni vëmendjen për veten dhe biznesin tuaj. Do të merrni kërkesa për burim, për të cilat mund të jepni përgjigje, së bashku me informacionin biografik, duke përdorur këtë sit.

Ja si: Regjistrohuni për të qenë një burim HARO dhe plotësoni informacionin e kërkuar biografik.

përfundim

Nëse jeni duke kërkuar të rritni biznesin tuaj fizik ose në internet dhe të rritni praninë tuaj ose ndoshta vetëm për të fituar para në internet, do t’ju duhet të përdorni një lloj reklame për të përmbushur objektivin tuaj. Edhe nëse nuk keni një buxhet të madh për reklama, ose para të gatshme për reklamim, prapëseprapë mund ta bëni prezencën tuaj të ndjehen në ueb duke përdorur reklama dhe lista falas.

Megjithëse nuk mund të jeni në gjendje të përfitoni nga të 50 mënyrat për të reklamuar biznesin tuaj falas në internet, duhet të jeni në gjendje të përdorni një numër të madh të sugjerimeve që kemi përfshirë në listën tonë. Pra, zhyteni drejt dhe filloni të bëni të njohur praninë e biznesit tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector