چیست: پیمایش؟

پیمایش هر دو سیستم (بازدید کنندگان) است که بازدید کننده می تواند از آن برای جابجایی یک وب سایت استفاده کند (پیمایش جهانی ، مسیرهای پیاده روی ، پیوندهای مرتبط ، صفحه بندی (صفحه قبلی / بعدی) ، پیمایش پاورقی و غیره) و تجسم بصری چنین سیستم هایی ( متن ، زبانه ها ، دکمه ها و غیره).


پیمایش وب سایت دارای دو عملکرد اصلی است:

 • تا به کاربر بگوید کجاست
 • تا کاربر بتواند به جای دیگری برود
 • در مورد لینک های متنی مبتنی بر متن ، ناوبری ممکن است کاربر را در جایی که در آن قرار داشته باشد آگاه کند.

بسته به قراردادهای رابط مورد استفاده ، پیوندهایی که دنبال شده ممکن است نسبت به یک پیوند غیرحضوری ، یک روش درمانی بصری متفاوت داشته باشد. به عنوان مثال ، در وب سایت ، پیوندهای ناخواسته خاکستری هستند ، و لینک های بازدید شده بنفش هستند.

اگر کاربر با مفهوم کشورهای پیوند بازدید نشده و بازدید شده آشنا باشد ، ممکن است رفتار مرور خود را بازبینی کند ، به عنوان مثال “من قبلاً به آن صفحه رفته ام و آنچه را که به دنبالش بودم پیدا نکردم. بنابراین به جای آن صفحه (ناظر) سعی می کنم.”

هنگام بحث درباره ساختار وب سایت و معماری اطلاعات ، ناوبری اغلب مورد استفاده قرار می گیرد.

ناوبری جهانی / سطح بالا / پایدار / اولیه

ناوبری جهانی به جهت یابی کاربر کمک می کند. ناوبری «جهانی» ، «سطح بالا» ، «پایدار» یا «اصلی» ناوبری است که در هر صفحه وب ، معمولاً در بالا یا سمت چپ صفحه نمایش داده می شود.

این نوع پیمایش دسترسی به بخش ها یا خدمات اصلی محتوا را فراهم می کند. در عملکرد همان علائم سوپر مارکت است – به جهت یابی کاربر به محیط اطراف خود کمک می کند.

متن انتخاب شده برای پیوندهای ناوبری (برچسب) می تواند به توصیف محتوا یا خدماتی که وب سایت ارائه می دهد کمک کند.

مثلا, اگر موارد ناوبری جهانی عبارتند از: عناوین ، اخبار فوری ، مقالات ، می توان نتیجه گرفت که این وب سایت نماینده یک روزنامه یا آژانس خبری است..

اگر بخش فعلی برجسته شود ، ناوبری جهانی ممکن است نوع محتوا را که صفحه وب فعلی در آن قرار دارد ، توصیف کند.

مثلا اگر گزینه ناوبری مقالات برجسته شد ، نشان می دهد که صفحه وب فعلی یک مقاله است (یا یک فهرست / گالری مقاله).
علاوه بر بخش های اصلی یک وب سایت ، ناوبری جهانی اغلب شامل پیوند به صفحه اصلی ، اطلاعات تماس و ویژگی جستجو است.

ناوبری درون صفحه

برای رسیدن به صفحه وب با طول طولانی تر ، ممکن است شخص برای بدست آوردن درک موضوعات مورد نظر ، به پایین حرکت کند. اگر محتوا از طریق استفاده از عناوین ساختار یافته باشد ، در صورت پیدا کردن مطالب مورد نظر خود (قبل از شروع خواندن) می توانند کشف کنند..

پیمایش درون صفحه با پیوند دادن به عناوین اصلی مطالب از بالای صفحه ، این فرایند جهت یابی اولیه (که به آن “اسکن” نیز می گویند) را ساده می کند..

در واژه نامه MakeAwebsitehub.com ، این شکل پیمایش به عنوان “در این صفحه” قرار دارد. این برچسب برای جلوگیری از سردرگمی احتمالی با عباراتی مانند “فهرست مطالب” یا “محتویات” استفاده می شود که در دنیای واقعی به طور معمول به اسناد چند صفحه ای مربوط می شود.

ناوبری درون صفحه بیشترین فایده را برای صفحات وب دارد که فراتر از دو “پیمایش” است. مقدار این شکل پیمایش در صفحات کوتاهتر محدود است. به عنوان افزودن این ممکن است عناوین و محتوا را فشار دهد (که شخص در غیر این صورت قادر به دیدن آن بود) ، به پایین پایین صفحه (در زیر برابر).

پیمایش پاورقی

ناوبری پاورقی نیز اغلب در هر صفحه وب نمایش داده می شود و به همین ترتیب ناوبری جهانی است. با این حال ، به جای پیوند با بخش های محتوا ، ناوبری پاورقی به طور معمول به محتوای اداری پیوند می زند. اظهارات حق چاپ ، شرایط استفاده ، سلب مسئولیت های قانونی ، پیوندهای بازخورد وب سایت ، و غیره. پیمایش پاورقی نیز به عنوان پیوندهای متنی ارائه می شود.

پیوندهای بخش تکرار شده در ناوبری پاورقی

یک روش معمول تکرار گزینه های ناوبری جهانی در سطح محتوا در ناوبری پاورقی است. این امر معمولاً ناشی از تمایل برای دسترسی بیشتر وب سایت به ویژه در صورت استفاده از تصاویر یا نقشه تصویر برای نمایش موارد ناوبری جهانی است..

تکرار پیمایش به عنوان پیوندهای فقط متنی تضمین می کند که کاربر با خواننده صفحه یا بدون نمایش تصاویر به وب دسترسی پیدا کند ، هنوز هم می تواند از وب سایت استفاده کند. با این وجود ، اگر تصاویر ناوبری دارای ویژگیهای جایگزین (alt) مناسب باشند ، پیوندهای فقط متن ضروری نیستند.

… انتخاب بخش جدید اغلب تغییر کار است…

استدلال اضافی برای ارائه لینکهای بخش اضافی در ناوبری پاورقی این است که کارآمدتر است. وقتی کاربر به پایین صفحه وب رسید ، دیگر نیازی به بازگشت به بالا ندارد تا بخش جدیدی را انتخاب کند.

ضد استدلال این است که انتخاب بخش جدید اغلب تغییر کار است و نوعی “تنظیم مجدد” شناختی رخ می دهد..

این تنظیم مجدد شامل موارد زیر است:

 • تشکیل یک کار جدید
 • با توجه به اینکه آیا صفحه وب (یا وب سایت) فعلی به تکمیل آن کار کمک می کند
 • ارزیابی اینکه کدام لینک پیوندی به احتمال زیاد به محتوا یا خدمات مورد نظر منتهی می شود
 • به عنوان پیوندهای متنی ارائه شده و در پایین صفحه وب قرار دارد ، پیمایش پاورقی یک هزینه ادراک شده منفی دارد. فقط به عنوان نقطه شروع به نظر نمی رسد.

استدلال قابل استفاده دیگری برای عدم کپی کردن ناوبری جهانی در پاورقی این است که عدم قطعیت را معرفی می کند — یک روش تصویری متفاوت ممکن است یک صفحه وب مقصد متفاوت را استنباط کند (حتی اگر متن برچسب یکسان باشد).

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map