Krahasimi më i mirë i platformave të tregtisë elektronike (2020)

Kur kërkoni për platformën më të mirë të e-commerce, mund të jetë e vështirë të vihen re dallime të vogla midis tyre. Sidoqoftë, dallimet më të pakta në karakteristika ose performanca mund të kenë një ndikim të madh në biznesin tuaj në internet, dhe në fund të fundit, në fundin tuaj.


Nuk ka asgjë më të keqe sesa të kesh kohë për të ngarkuar produkte dhe për të rregulluar dyqanin në internet vetëm për ta bërë atë të funksionojë ngadalë. Nuk ka asgjë më të keqe se sa të kërkosh 400 $ në muaj për menaxhimin e inventarit, SEO dhe shtesa të marketingut.

Duke e ditur këtë, ne vendosëm të provojmë një shumëllojshmëri të krijuesve të faqeve më të larta të internetit të e-commerce dhe të shohim se si ata grumbullohen për sa i përket tipareve, performancës, temave, lehtësisë së përdorimit, vlerës dhe më shumë.

Dëshironi të mbizotëroni ngrohtë tuaj? Vazhdoni të lexoni për të zbuluar se cilat platforma performojnë më mirë, ofrojnë vlerën më të madhe dhe t’ju ofrojnë ato që ju nevojiten për të mbingarkuar dyqanin tuaj ecommerce dhe të mbizotëroni ngrohtësinë tuaj në vitin 2020 dhe më gjerë.

Contents

Farë është një Platformë Ecommerce?

Një platformë ecommerce është një pjesë e programeve miqësore për përdoruesit e krijuar për t’ju lejuar të krijoni një dyqan në internet dhe të drejtoni një biznes duke shitur produkte në internet.

Kjo ju siguron mjetet e nevojshme për të ndërtuar dhe menaxhuar sitin tuaj ecommerce pothuajse pa kurbë mësimi ose njohuri teknike. Në fakt, shumica e platformave të e-commerce kanë funksionalitet tërheqës dhe rënie, duke i bërë ato të drejta për pikë dhe klikim edhe për më të sfiduarit dixhital.

Pse duhet të përdorni një

Nëse nuk jeni duke shitur në internet, duhet të jeni.

Sipas analizës së fundit të Shitësit me pakicë në Internet, e-commerce përfaqësonte gati 15 përqind të të gjitha shitjeve me pakicë në vitin 2018. Në fakt, konsumatorët shpenzuan një dajak 517,36 miliard dollarë në internet vetëm në Sh.B.A..

Lajmi i mirë është – ju, fqinji juaj dhe kushdo tjetër mund të fitoni para në këtë prirje në rritje dhe të bashkohen me mijëra të tjerë që tashmë po drejtojnë një biznes të suksesshëm në internet.

Arsyet e përdorimit të një platforme ecommerce janë aq të larmishme sa njerëzit që i përdorin ato, por disa nga më të rëndësishmet përfshijnë:

Lehtësinë e përdorimit

Për dallim prej viteve më parë, nuk keni nevojë të dini html, CSS, java dhe kodet e tjera për të krijuar një dyqan online në kërkim të shkëlqyeshëm, plotësisht funksionues. E tëra që ju duhet është platforma e duhur e e-commerce. Me një platformë të shkëlqyeshme të tregtisë elektronike, do të merrni gjithçka që ju nevojitet për të krijuar një dyqan ecommerce dhe menjëherë të filloni të shesni produkte.

i lirë

Platformat e tregtisë elektronike janë shumë më pak të kushtueshme sesa të punësoni një zhvillues. Në fakt, disa madje nuk kushtojnë asgjë. Edhe pse me siguri do të keni shpenzime si pronar i një dyqani në internet, një platformë ecommerce do të jetë shumë më pak sesa të krijoni një dyqan nga e para.

Dyqan me një ndalesë

Me një platformë ecommerce, ju do të keni qasje në një zgjidhje të vetme për të gjitha nevojat tuaja të e-commerce. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur zgjedhni një zgjidhje të pritur si Shopify. Platforma të tilla të pritura ofrojnë pritje, azhurnime, siguri dhe të ngjashme. Në vend që të merreni me një grup pjesësh në lëvizje, mund të përqendroheni në ato që kanë më shumë rëndësi – duke bërë shitje dhe rritur biznesin tuaj.

Ndihmoni dhe mbështesni

Një platformë e shkëlqyer ecommerce mund ta bëjë krijimin më të lehtë të një dyqani në internet ashtu siç mund të jetë, por nuk duhet të shkoni vetëm në të. Ndërsa WordPress dhe zgjidhje të tjera me burim të hapur ecommerce ofrojnë vetëm mbështetje të komunitetit, nëse keni nevojë të madhe për ndihmë në 2 të mëngjesit, është mirë të kesh dikë atje. Përveç udhëzuesve dhe mësimeve video, shumica e platformave ecommerce ofrojnë telefon, email dhe mbështetje live për ndihmë direkte kur ju nevojitet më shumë.

Llojet e platformave të tregtisë

Siç është rasti me makinat, restorantet dhe gjithçka tjetër, ekzistojnë lloje të ndryshme të platformave të e-commerce për të zgjedhur. Edhe pse ekzistojnë disa faktorë dallues midis tyre, një nga ndryshimet kryesore ka të bëjë me pritjen. Kjo do të thotë që të gjitha platformat më të njohura të e-commerce mund të ndahen në tre lloje:

Hosted

Një platformë e e-commerce e pritur, siç është Shopify, është një Softuer si një Shërbim, ose zgjidhje SaaS me hostimin e integruar edhe planet e saj të çmimeve. Ndërsa këto platforma ndonjëherë mund të kushtojnë më shumë, ato janë ekstremisht miqësore për fillestarët dhe drejtojnë procesin për t’ju lejuar të merrni biznesin tuaj të e-commerce dhe të funksiononi sa më efikase të jetë e mundur.

Vetë-priti

Platformat e vetë-pritura duhet të instalohen në serverin tuaj. Edhe pse kjo ju jep kontroll më të madh mbi dyqanin tuaj ecom, ju takon juve të siguroheni që ai të mbetet i azhurnuar dhe i sigurt. Shumica e zgjidhjeve me burim të hapur përdorin këtë model.

i përzier

Shumë nga platformat e e-commerce më poshtë ju lejojnë të shtoni karrocat e tyre të blerjeve në WordPress dhe në platforma të tjera. Të njohura si Tregti si një Shërbim, ose CaaS, këto mundësi shpesh janë më të lira dhe mund të jenë të zbatueshme për pronarët e dyqaneve me një buxhet të këpucëve.

Sigurisht, ka një numër ndryshimesh të tjera midis platformave të e-commerce. Në varësi të nevojave tuaja specifike, ju gjithashtu mund të dëshironi të merrni parasysh sa vijon:

• Kostot
• Lehtësinë e përdorimit
• Karakteristikat
• Mirëmbajtja
• Shkallëzueshmëria
• Marketingu
• Aftësi celulare
• Mbështetja e klientit

Me kaq shumë dallime të rëndësishme midis tyre, është më mirë të fitoni një kuptim të qartë të asaj që ju nevojitet dhe asaj që ju intereson më shumë përpara se të zgjidhni një platformë ecommerce. Duke vepruar kështu do t’ju lejojë të fshini opsionet që nuk do të përshtaten me faturën.

Platformat kryesore të tregtisë elektronike – Një krahasim i arrave dhe bulonave

Nga mjetet kryesore të SEO për funksionimin shumë-kanalësh, karakteristikat e ftohta të marketingut dhe më shumë, ne u zhytëm thellë në platformat më të mira të sotme të e-commerce për të zbuluar më të mirët nga më të mirat.

Si Zgjodhëm

Pra, cila është platforma më e mirë ecommerce? Epo, nëse doni të dhëna reale, të veprueshme, jo vetëm që keni nevojë për një metodë sistematike të rishikimit, por gjithashtu duhet të ekzekutoni një mori testesh. Ne e bëmë pikërisht atë.

Sidoqoftë, para se të vazhdojmë, vlen të përmendet se ne shqyrtuam vetëm platformat më të njohura të e-commerce sot. Platformat më të vogla të kamareve, si Big Cartel, u shmangën pasi ato kanë të drejtë vetëm për disa të zgjedhura. Ne jemi këtu për të ndihmuar masat!

Nëse jeni duke kërkuar platformën më të mirë ecommerce për dropshipping ose platformën më të mirë të ecommerce për produktet dixhitale, vazhdoni të lexoni për të gjetur platformën e duhur për dyqanin tuaj online.

Krahasuar me 10 Platformat Top Tregtare

1. Shopify – Më e mira në përgjithësi

Vlerësimi i Përgjithshëm: 9.5 / 10

Kur bëni blerje për platformën më të mirë të ecommerce 2019, Shopify është zakonisht i pari në rezultatet e kërkimit, dhe për një arsye të mirë.

Jo vetëm që është një nga platformat më të njohura të ecommerce, por është gjithashtu një nga më të mirat, veçanërisht nëse planifikoni të lëshoni dhe / ose marketing përmes Instagram ose reklama në Facebook.

E ngarkuar me shabllone të shkëlqyeshëm, veçori të e-commerce dhe mjete marketingu të dizajnuara për pronarët e dyqaneve në internet, nuk është e vështirë të themi se Shopify është platforma më e mirë e përgjithshme e tregtisë në treg sot.

Mos më gabo – nuk është platforma më e mirë e tregtisë elektronike për biznesin e vogël vetë, siç do ta shihni më poshtë.

Sidoqoftë, ka të drejtë atje me më të mirët dhe është pa diskutim platforma më e mirë ecommerce për transportin e anijeve, dhe shumë e konsiderojnë atë si platformën më të mirë të ecommerce për veshjet, si dhe.

Megjithatë, është më se e përshtatshme për një larmi biznesesh, përfshirë bizneset e vogla që sapo fillojnë, ndërmarrje të mëdha me miliona në shitje vjetore, dhe të gjithë në mes.

Me karakteristikat e tij dinamike, Shopify është një zgjidhje e shkallëzueshme në gjendje të rritet së bashku me dyqanin tuaj pasi shitjet rriten dhe biznesi juaj zgjerohet.

Si kështu, ju pyet?

Epo, ja një vështrim i shpejtë në disa nga pikat kryesore të tij:

• 1,400+ aplikacion për të rritur pafundësisht funksionalitetin e biznesit tuaj të e-commerce

• 100+ tema të mrekullueshme në kërkim të celularëve

• Mbështetje e shkëlqyeshme 24/7 e klientit për ndihmë gjatë gjithë kohës, kur ju nevojitet më shumë

Nuk është për t’u habitur, Shopify është bërë një dyqan virtual me një ndalesë për bizneset e mëdha dhe të vogla që kërkojnë të mbizotërojnë ngrohtë në internet.

Me tema të pafund për të zgjedhur, funksionalitetin tërheqës-dhe-rënie, dhe asnjë kodim të kërkuar fare, eliminon plotësisht çdo sfidë apo pengesë.

Plus, në testimin tonë, Shopify e rrëzoi atë nga parku me cilësinë dhe gamën e mjeteve.

Me mbi 100 mundësi pagese, opsione të personalizueshme të arkëtimit, rigjenerim të braktisur karroce, njoftime automatike të postës elektronike të klientit, shitje me shumë kanale, analiza të thelluara, mbështetje të transportit dhe një aplikacion mobil për menaxhimin e dyqaneve në vend, është qartë zgjedhja jonë kryesore për platformën më të mirë të ecommerce atje sot.

Në fund të fundit, nëse markat si Tesla dhe Red Bull përdorin Shopify, ata padyshim që po bëjnë disa gjëra siç duhet.

Shumica e porsaardhurve varen nga ndërfaqja e lehtë për t’u përdorur Shopify në asnjë kohë fare, dhe ka shumë aplikacione për të renditur.

Dobësia e vetme për të Shopify dhe Shopify Plus është mungesa e temave falas. Ka vetëm 10 për të zgjedhur, që do të thotë që ju duhet të skiconi $ 100 – $ 180 për një temë premium. Sidoqoftë, kjo kosto zvogëlohet në krahasim me koston e punësimit të një zhvilluesi.

Shopify gjithashtu i mungon pak në SEO. Në fakt, është mesi i paketës në aftësinë e saj për të hijeshuar Google në renditjen më të lartë. Pastaj përsëri, siç është rasti me shumicën e gjërave, SEO është kryesisht për punën që vendosni, kështu që kjo mund të anashkalohet.

Pros:

• Super i lehtë për t’u përdorur dhe vendosur
• Modele të shkëlqyera plotësisht të përgjegjshme të temave
• Një ton aplikacionesh dhe veçorish
• Shitje me një klik dhe shumë-kanal
• Koha të shpejta të shpejtësisë së rrufesë
• Ndihmë dhe mbështetje e shkëlqyeshme

Cons:

• Temat dhe aplikacionet mund të bëhen të kushtueshme
• SEO mund të jetë më e mirë

2. BigCommerce – E shkëlqyeshme për rritjen e një biznesi të vogël

Vlerësimi i Përgjithshëm: 9.2 / 10

Siç sugjeron emri i saj, BigCommerce ka të bëjë me tregtinë elektronike, dhe ka të drejtë këtu me Shopify si një nga platformat më të mira të sotme të e-commerce.

Në fakt, në testet tona dhe rishikimet e të tjerëve, ajo doli në krye si platforma më e mirë ecommerce për biznesin e vogël në drejtim të shkallëzimit dhe rritjes.

Me motorin e tij të kërkimit dinamik të produktit, është një zgjidhje ideale për markat e mëdha me pakicë. Sidoqoftë, është gjithashtu platforma më e mirë ecommerce për fillestarët dhe pronarët e dyqaneve të biznesit të vegjël që kërkojnë të shkallëzojnë praninë dhe shitjet e tyre në internet. Lista e gjatë e karakteristikave dhe mjeteve të saj mundëson që çdokush në ndonjë industri apo vend të arrijë sukses në internet.

Me BigCommerce, ju do të merrni një sërë mjetesh elektronike të e-commerce për të ndihmuar në ndërtimin e dyqanit tuaj në internet, qasje në mjete shtesë të avancuara përmes dyqanit të aplikacioneve të tyre, aftësinë për të rritur shitjet përmes kanaleve sociale, mbështetje 24/7, dhe me shume.

Përqendruar në shkallëzimin dhe rritjen, BigCommerce gjithashtu ju lejon të shisni produkte të pakufizuar. Plus, një azhurnim i fundit lejon integrimin e tij me WordPress. Kjo është e shkëlqyeshme për ndërthurjen e veçorive të tij specifike për tregtinë me fleksibilitetin dhe mundësitë e përshtatjes së WordPress.

A është platforma më e mirë ecommerce për WordPress? Ndoshta jo, por ky është vetëm një shembull se si bëhet platforma më e mirë ecommerce për biznesin e vogël që kërkon të rritet nga asgjëja në diçka shumë, shumë shpejt.

Ashtu si opsionet e tjera në këtë listë të platformave më të mira të e-commerce, ndërfaqja e BigCommerce i lejon kujtdo që ka aftësi minimale të teknikës për të krijuar dhe rregulluar një dyqan online. Sidoqoftë, ai gjithashtu lejon përdoruesit me mend të teknologjisë të shkulni kodimin nëse është e nevojshme ndërsa faqet e tyre rriten.

Thënë kjo, jo shumë marrje mendsh është vërtet e nevojshme. Temat janë të jashtëzakonshme. Sidoqoftë, si të preferuarit tanë për platformën më të mirë të ecommerce – Shopify, jo shumë janë falas.

Sa i përket çmimeve, plani më i ulët kushton vetëm nën 30 dollarë në muaj. Me të, ju merrni një bandë të pakufizuar, raportim profesional dhe aftësinë për të krijuar karta dhuratë dhe kode arka.

Sidoqoftë, ju duhet të azhurnoni për të përfituar nga një kursimtar i braktisur karrocë, SSL me porosi dhe karakteristika të tjera të zota.

Lajmi i mirë është që ju gjithmonë mund të shkoni deri në këto tipare ndërsa biznesi juaj rritet. Ky përqendrim tek rritja është arsyeja pse ne na pëlqen BigCommerce. Sa më shumë të rriteni, aq më shumë funksionalitet dhe karakteristika mund të përdorni për të marrë dyqanin tuaj në internet edhe nivelin e ardhshëm.

Nëse keni një dyqan të vogël dhe një buxhet të ngushtë, Shopify mund të jetë mënyra për të kaluar nga një perspektivë e vlerës. Nga ana tjetër, nëse parashikoni rritje të shpejtë, Big Tregtia ia vlen kostot. Ushtë e diskutueshme platforma më e mirë e zhvillimit të e-commerce në dispozicion.

Pros:

• Shumë fleksibël dhe i shkallëzuar
• Hartime të shkëlqyera të temave
• Mrekullueshëm në shitjen me shumë kanale
• Performancë e mirë e SEO

Cons:

• Mund të jetë i kushtueshëm për dyqanet me vëllim të lartë
• Asnjë tipar i braktisjes së shportës me planin e nivelit të hyrjes
• Mungon shitja me një klik dhe ngritja në internet

3. Kartol 3D – Zgjidhje të Tmerrshme të Transportit

Vlerësimi i Përgjithshëm: 8.9 / 10

Megjithë lëshimin në 2001 dhe duke shërbyer 22,000+ biznese në internet (përfshirë PCMag), 3Dcart ndoshta nuk do të të shkojë në mendje kur kërkon platformën më të mirë të e-commerce 2019.

Pavarësisht kësaj, ajo ka disa karakteristika praktike si tarifa të transaksioneve zero, ruajtje të pakufizuar, funksionalitet POS dhe mbështetje për shitje me shumë kanale, vetëm për të përmendur disa.

Në përgjithësi, 3Dcart nuk është platforma më e mirë e internetit e e-commerce dhe nuk shënon aq shumë sa Shopify dhe BigCommerce thjesht për faktin se nuk është për fillestarët.

Ndërsa krijuesi i uebfaqes ecom ka një video të dobishme në bord, e gjithë platforma është vizualisht e pakëndshme dhe e vështirë për të kuptuar.

Për dallim nga opsionet e softuerit ecommerce më lart, shabllonet ndihen pak industriale dhe të vjetëruara. Rregullimi i faqeve të produkteve gjithashtu kërkon pak kohë.

Edhe pse platforma më e mirë për uebfaqen e e-commerce zakonisht përfshin funksionalitetin tërheqës dhe rënie, kjo mungon me 3Dcart, kështu që nuk është më e lehtë për t’u përdorur.

Sidoqoftë, ajo që i mungon miqësisë me përdoruesit që e bën me karakteristikat e transportit. Në fakt, transporti detar është një nga pikat e tij më të forta. Ju mund të gëzoni qasje në tarifat e transportit në kohë reale dhe zgjidhje të tjera të avancuara të transportit pa qenë e nevojshme për një API.

Ashtu si BigCommerce, 3Dcart vetëm ju lejon të arrini një vëllim të caktuar shitjesh me secilin plan. Thënë kështu, plani më i ulët kushton vetëm 19 dollarë dhe ju lejon të shesni mallra me vlerë 50k $. Kjo është një marrëveshje mjaft e mirë, dhe si BigCommerce dhe Shopify, ju mund të shkallëzoni në plane më të larta sipas nevojës.

Për dallim nga Shopify, megjithatë, duhet të azhurnoni për veçorinë e braktisur të karrocës. Kjo nuk është e pazakontë pasi Shopify është një nga ndërtuesit e vetëm të faqeve ecommerce që e ofrojnë atë si një veçori kryesore.

Me vlerë të mençur, është shumë mirë. Përveç që nuk janë modele shumë modele, modele të vjetruara dhe disa mjete të tjera, ajo ka një ton të tipareve jashtë kutisë për marketing me email, Blogging, dhe më shumë. Ai gjithashtu mbështet integrime të pafund dhe vjen me mjete të shkëlqyeshme për menaxhimin e biznesit.

Lessshtë e panevojshme të thuhet, nëse po pyesni se cilat janë platformat më të mira të e-commerce, 3Dcart sigurisht që meriton një vështrim.

Pros:

• Karakteristika të shkëlqyera transporti
• Funksionalitet i mirë i blogut
• Raportim i shkëlqyeshëm, analitikë dhe mjete menaxhimi

Cons:

• Jo shumë miqësore për fillestarët
• Modelet janë pak të vjetëruara
• Mbështetja nuk është më e mira

4. WooCommerce – Platforma më e mirë me burim të hapur

Vlerësimi i Përgjithshëm: 8.7 / 10

WooCommerce është platforma më e mirë ecommerce me burim të hapur dhe me siguri një nga opsionet më të mira të platformës së e-commerce me shumë kanale përreth sot.

Sshtë konsideruar gjithashtu nga shumë sistemi më i mirë i menaxhimit të përmbajtjes – WordPress. Le të shohim pse.

Ashtu si krijuesit e tjerë të faqes elektronike të burimeve të hapura, WooCommerce nuk është i lehtë për t’u përdorur. Ndërsa nuk ka nevojë të dini kod, pasi funksionon me WordPress, ndihmon të njihni një gjë ose dy për WP në mënyrë që të përdorni WooCommerce si zgjidhjen tuaj ecommerce.

Përveç punës pa probleme me WordPress, WooCommerce siguron disa shtesa dhe shtesa përmes një dyqani aplikacioni për integrimin e marketingut me email, median sociale, optimizimin e motorëve të kërkimit, shitjen me një klik, portat e pagesave dhe transportin.

Për dallim nga shumë prej platformave të tjera më të mira të ecommerce në këtë listë, nuk është një zgjidhje gjithëpërfshirëse. Nëse jeni njohur me WordPress dhe platformën e tij, WooCommerce do të jetë një fllad. Thjesht instaloni programin, shtoni produktet tuaja, rregulloni cilësimet tuaja dhe voila.

Sidoqoftë, ata që nuk janë të njohur me WP do ta gjejnë veten duke luftuar me të gjitha detajet teknike, duke përfshirë vendosjen e një web hosting, instalimin e WordPress, dhe zgjedhjen dhe vendosjen e një prej temave falas ose temat premium dhe shtesa.

Problemi më i madh me WooCommerce, megjithatë, nuk është konfigurimi. Lackshtë mungesa e shkallëzimit të platformës – ajo ka tendencë të ngadalësohet ndërsa vizitojnë më shumë klientë dhe shtohen më shumë produkte.

Nga ana tjetër, është falas. Përveç kostos së pritjes dhe kostos së mundshme të një teme dhe disa shtesave, nuk ka asgjë për të paguar. Ju duhet të pëlqeni atë!

Pros:

• Shumë fleksibël dhe i përshtatshëm
• Punon me WordPress, kështu që është mirë për SEO
• Shitje me një klik të disponueshëm
• Shumë integrime dhe mundësi të marketingut

Cons:

• Jo shumë miqësore për fillestarët
• Duhet të paguajë për pritjen
• Mbështetja është praktikisht jo ekzistente

5. Weebly – E mirë për dyqane të thjeshta

Vlerësimi i Përgjithshëm: 8.4 / 10

Me 40 milion konsumatorë ose më shumë, Weebly është një platformë popullore ecommerce për përdoruesit e rinj në botën e shitjes online, të cilët kanë nevojë për një dyqan të thjeshtë me automatizimin e marketingut të integruar..

Me 38 dollarë në muaj, është pak më e kushtueshme se Shopify, por shumë përdorues e gjejnë lehtësinë e përdorimit dhe emri i domain dhe hosti i përfshirë përbëjnë koston më të lartë.

Kjo do të thuhet, pavarësisht se ka disa funksione të integruara të marketingut, nuk është përfundimisht SEO-ja më e mirë e tregtisë elektronike. Thjesht i mungojnë shumë nga veçoritë e SEO dhe mjetet SEO që gjenden në platformat e tjera të e-commerce.

Me fjalë të tjera, nëse planifikoni të bëni shumë marketing dhe SEO, së shpejti do të tejkaloni Weebly.

Lajmi i mirë është se po bëhet më i mirë. Meqenëse Weebly është përqendruar vetëm kohët e fundit në e-commerce, i mungon shumë sofistikimi i platformave të tjera të e-commerce. Sidoqoftë, ajo vazhdon të zhvillohet dhe mbetet një zgjedhje solide për sipërmarrësit në internet që duan të shmangin punësimin e një zhvilluesi i saj.

Të gjitha planet e çmimeve të Weebly mbështesin ecommerce, por planet më të kushtueshme të Biznesit dhe Performancës janë më të përshtatshme për krijimin dhe drejtimin e bizneseve në e-commerce pasi ato paraqesin mjete të menaxhimit të inventarit, karrocat e blerjeve me porosi, aftësinë për të krijuar kuponë, dhe më shumë.

Fatkeqësisht, pavarësisht nga cili plan zgjidhni, ju nuk mund të përdorni Weebly për të shitur produkte dixhitale. Kjo mungesë e shkathtësisë është një humbje e madhe për disa. Për të tjerët, nuk është me të vërtetë çështje.

Whatfarë është një çështje është vetëm të jesh në gjendje të rendisësh deri në 25 produkte. Nëse keni aspirata të mëdha dhe keni nevojë për një dyqan më të madh, Weebly nuk është për ju. Ekziston gjithashtu një tarifë transaksioni prej tre përqind për secilin produkt të shitur.

Aty ku vërtet Weebly shkëlqen është thjeshtësia dhe lehtësia e përdorimit. Përveç një emri domain, host, dhe bandwidth pothuajse të pakufizuar, redaktori i tij drag and drop është i vdekur i thjeshtë për t’u përdorur.

Më e mira nga të gjitha, ju mund të rregulloni modelin tuaj me HTML dhe CSS nëse zgjidhni. Duke folur për shabllone, ka disa tema falas dhe madje edhe më shumë tema premium për të zgjedhur.

Sidoqoftë, ndryshe nga platforma më e mirë ecommerce 2019 (d.m.th: Shopify), shumica e temave premium funksionojnë vetëm 45 dollarë. Fatkeqësisht, vetëm disa janë të përgjegjshëm për celular, prandaj varet nga ju që të zgjidhni me kujdes.

Në përgjithësi, Weebly është një platformë e-tregtie miqësore për fillestarët që ofron mjetet themelore të nevojshme për krijimin dhe drejtimin e një dyqani të thjeshtë funksional..

A është platforma më e mirë ecommerce ndonjëherë apo edhe platforma më e mirë e-commerce me burim të hapur? Jo, por është një mundësi e mirë për këdo që kërkon të zhytë këmbët në ecommerce dhe të krijojë shpejt dyqanin e tyre online..

Pros:

• Vlere e mire
• Disa dizajne të mira me pamje të lirë dhe me kosto të ulët
• Ndërfaqe e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përdorur
• Aplikacioni celular
• Mjete çuditërisht të mira për postën elektronike

Cons:

• Më tepër mjete themelore të menaxhimit të inventarit
• Jo më e mira me SEO
• Mund të rendisë vetëm deri në 25 produkte

6. Hapësira katror – Karakteristika të shkëlqyera për më pak

Vlerësimi i Përgjithshëm: 8.2 / 10

Squarespace është një tjetër ndërtues faqesh dhe tërheqëse me karakteristika dhe funksionalitete çuditërisht të mira të e-commerce me disa nga platformat më të mira të e-commerce në biznes. E themeluar në vitin 2003, ai gjithashtu ofron shabllone me shkëlqim dhe mjaft aftësi projektimi.

Mimet e platformës janë të ulta në krahasim me të tjerët. Për të krijuar një dyqan ecommerce dhe për të shitur produkte, gjithçka që ju nevojitet është Plani i Biznesit, i cili kushton vetëm 18 dollarë në muaj me faturimin vjetor. Siç është rasti me Weebly, megjithatë, ju duhet të paguani një tarifë transaksioni prej tre përqind.

Thënë kjo, tarifat shkojnë larg nëse ju paguani deri në një plan prej 26 $ ose 40 $ në muaj ecommerce. Me planin më të lartë, do të keni akses në rigjenerimin automatik të karrocës së braktisur dhe do të jeni në gjendje të jepni zbritje dhe të shesni kartat e dhuratave.

A është platforma më e mirë ecommerce për SEO apo biznes të madh. Jo, definitivisht nuk është ashtu, por ky plan premium vjen me shumicën e karakteristikave të gjetura me Shopify dhe zgjidhje të tjera të nivelit të lartë të tregtisë.

Në fakt, me të, ju mund të gëzoni qasje në një shumëllojshmëri të inventarit, analitikës, SEO, shitjes sociale, marketingut dhe karakteristikave të transportit. Ai madje integrohet me ShipStation, dhe llogaritjet e kursit të transportit në kohë reale nga të gjithë ofruesit kryesorë janë gjithashtu të disponueshëm..

Dobësia më e madhe e Squarespace është fakti që mbështet vetëm PayPal dhe pagesa të kartave të kreditit përmes Stripe.

Mund të ketë gjithashtu veçori më të përparuara të administrimit të rendit dhe integrim më të mirë me aplikacionet e palëve të treta. Shtë gjithashtu jo i përshtatshëm për anije, që është një pengesë e madhe për shumë njerëz.

Pra, nëse po pyesni se cila platformë ecommerce është më e mira për biznesin e vogël, Squarespace me siguri nuk është ashtu.

Sidoqoftë, është e lehtë për t’u përdorur, ka mjaft shabllone të bukura dhe ofron karakteristika të mjaftueshme për të siguruar pronarët e dyqaneve të ndërgjegjshëm nga buxheti me ndonjë zhurmë serioze për buzët.

Pros:

• Një nga vlerat më të mira
• Lehtë për t’u përdorur dhe vendosur
• Zgjedhje e gjerë e modeleve mahnitëse
• Zgjedhje e mirë e mjeteve SEO, marketing dhe mjete elektronike
• Integrimi i anijeve në anije

Cons:

• Jo i përshtatshëm për anije
• Asnjë dyqan aplikacioni për veçori dhe funksionalitete të shtuara
• Zgjedhje e kufizuar e sistemeve të pagesave

7. Wix – Më Fillestare-Miqësore

Vlerësimi i Përgjithshëm: 7.7 / 10

Nuk është biznesi më i mirë i platformës ecommerce, apo edhe platforma më e mirë e e-commerce për SEO, media sociale, apo ndonjë gjë tjetër për këtë çështje. Sidoqoftë, Wix është një mundësi e mirë e fillimit të e-commerce për një dyqan të thjeshtë.

Në pikën e saj të çmimeve, dikush do të presë më shumë karakteristika, shtesa dhe shtesa. Në fakt, nuk ka asnjë rikuperim të braktisur të shportave të blerjes dhe disa tipare të tjera që shumë i konsiderojnë thelbësore për një dyqan online.

Ky është vetëm një pengesë. Wix gjithashtu ka pasur pjesën e tij të drejtë të çështjeve me SEO. Ndërsa disa nga këto çështje janë zgjidhur vitet e fundit, disa ende mbesin.

Për shkak të kësaj dhe karakteristikave të saj të kufizuara dhe hapësirës së magazinimit, ju mund të dëshironi të kaloni nga Wix ndërsa faqja juaj e e-commerce rritet.

Thënë kjo, është e shkëlqyeshme për të filluar.

Pse? Së pari, Wix është jashtëzakonisht miqësore për përdoruesit. Nga të gjithë ndërtuesit e faqeve që kemi testuar, ajo kryeson listën për ndërfaqen e saj intuitive. Ju mund të shtoni video dhe çdo element tjetër thjesht duke i zvarritur dhe hedhur ato në vend.

Ju me siguri nuk do të keni nevojë për ndonjë ndihmë duke përdorur Wix, por nëse e bëni këtë, do ta keni në vathë. Jo vetëm që ka mjaft burime të dobishme, por ka edhe disa mundësi mbështetjeje.

A i përmendëm ende temat e mrekullueshme të Wix? Ka mbi 500 tema mahnitëse për të zgjedhur, nga të cilat mbi 70 janë falas. Me të vërtetë mjaft i zoti.

Wix është ende relativisht e re për tregtinë elektronike, dhe i mungojnë ende disa karakteristika. Sidoqoftë, duke pasur parasysh popullaritetin e saj si një ndërtues i faqes në internet dhe përmirësimet e vazhdueshme që kompania vazhdon të bëjë, ajo përfundimisht mund të pretendojë për titullin “Platforma më e mirë e Tregut të E-commerce” – jo shpejt..

Pros:

• Shumë miqësore për fillestarët
• Një ton temash të shkëlqyera
• Mbështetje e shkëlqyeshme
• Shtesa minimale

Cons:

• Mungojnë veçoritë dhe integrimet
• Jo më e mira me SEO
• Nuk mund të ndryshojë shabllonet

8. Magento – Platforma më e mirë për tregti falas

Vlerësimi i Përgjithshëm: 7.5 / 10

A është Magento platforma më e mirë ecommerce? Nëse jeni duke kërkuar për platformën më të mirë të ecommerce falas, sigurisht që është. Jo vetëm që është falas për të gjithë, por bizneset e mëdha të niveleve të ndërmarrjeve elektronike, por gjithashtu është i fuqishëm.

Në fakt, marka të mëdha si Nike dhe Procter & Gamble përdorni Magento. Sidoqoftë, ata gjithashtu kanë ekipe të koduesve dhe zhvilluesve të stafit për ta shfrytëzuar atë.

Ashtu si WooCommerce, Magento është me burim të hapur, që do të thotë se definitivisht nuk është për fillestarët. Sidoqoftë, nëse keni aftësi teknike ose buxhet për të punësuar dikë që bën dhe dëshironi një sit me të vërtetë të fuqishëm dhe të personalizueshëm të e-commerce, mund të jetë për ju.

Karakteristikat e Magento janë thjesht të vështira për tu injoruar. Me veçori për SEO dhe duke e bërë Google të ju dashurojë, marketing me email, shitje në media sociale, pagesa të përsëritura dhe pothuajse për gjithçka që mund të mendoni, ajo që mund të bëni me Magento është pothuajse e dyta për asnjë.

Nëse thjesht dëshironi platformën më të mirë të e-commerce blog ose platformën më të mirë të ecommerce Reddit, do të jeni më mirë të shkoni me Wix, Weebly, apo edhe të Shopify.

Nga ana tjetër, nëse keni aspirata të mëdha dhe aftësi kodimi ose para për të transferuar personalizimet tuaja, Magento është një platformë e shkëlqyer me burim të hapur që në thelb mund të përdorni pa pagesë.

Pros:

• Në thelb të lirë
• Komplet i fuqishëm i veçorive
• E shkëlqyeshme për SEO
• Shumë fleksibël, i shkallëzuar dhe i përshtatshëm
• Komunitet i madh i përdoruesve

Cons:

• Kërkon aftësi për kodim dhe zhvillim
• Nevojitet shumë hapësirë ​​e bandës dhe hapësira e magazinimit
• Asnjë mbështetje e drejtpërdrejtë e klientit

9. PrestaShop – vlera më e mirë

Vlerësimi i Përgjithshëm: 7.2 / 10

PrestaShop është një tjetër platformë ecommerce me burim të hapur, kështu që është falas, i pritur nga cloud dhe një vlerë e frikshme. Nëse nuk dëshironi të shkarkoni dhe rregulloni versionin falas të softuerit, mund të zgjidhni gjithashtu për PrestaShop Ready, i cili është vetëm rreth 20 dollarë në muaj – ende një vlerë e madhe.

Edhe pse është e vështirë të bësh fjalën “falas” me çdo lloj bindjeje, do të mbash kosto shtesë për funksionalitet më të plotë, gjë që mund ta bëjë që versioni i paguar të duket si një vlerë edhe më e mirë. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse nuk keni aftësi teknike.

Me versionin falas, do të duhet të paguani për pritjen, një certifikatë SSL dhe shtesa për të përfunduar dyqanin tuaj online. Gjithashtu, si Magento, do t’ju duhet të punësoni ndihmë nëse nuk keni ndonjë aftësi HTML dhe CSS.

Megjithatë, programi që mund të shkarkohet me burim të hapur është plotësisht falas dhe ju lejon të integroni gjerësisht me portat e pagesave, depot, transportuesit, ERP, kontabilitetin, dhe më shumë.

Nëse vendosni opsionin e pritur me çmim (PrestaShop Ready), ju mund të paguani menjëherë ose të përfitoni nga një provë 16-ditore falas për ta provuar atë.

Ka 10 tema falas për të zgjedhur dhe një personalizues teme. Sidoqoftë, ndryshe nga Shopify dhe shumë platforma të tjera të pritura të e-commerce në këtë listë, asaj i mungon funksionimi i zvogëlimit dhe rënies dhe kërkon pak njohuri themelore për kodim..

Ndërsa shumica nuk do të thonë “PrestaShop” kur pyeten se cili është platforma më e mirë ecommerce për një biznes të vogël, është super fleksibël, çuditërisht i fuqishëm dhe një vlerë e madhe pavarësisht se me cilin opsion shkoni.

Pros:

• vlerë e shkëlqyeshme e përgjithshme
• Shumë fleksibël
• Disa aplikacione dhe integrime
• Komunitet i madh për t’u drejtuar për ndihmë

Cons:

• Opsioni “Falas” kërkon njohuri për kodifikimin
• Shtesat mund të bëhen të kushtueshme
• Pak më e ngadaltë se disa ndërtues site

10. Vëllimi – Ndjekja më e mirë dhe analitika

Vlerësimi i Përgjithshëm: 7.0 / 10

Ngjashëm me Shopify dhe BigCommerce, Volusion u ofron pronarëve të dyqaneve online me një zgjidhje gjithëpërfshirëse për nevojat e tyre të e-commerce.

Ajo vjen e plotë me një larmi temash të përgjegjshme për celularë që mbulojnë goxha çdo vend. Nga elektronika në modë dhe ushqim & pije, nëse e shisni, mund të garantoni që ajo ka një temë për të.

Sidoqoftë, ka vetëm 45 tema në të gjitha, që është dukshëm më pak se 100+ e Shopify. Tregu i aplikacioneve të Volusion gjithashtu mungon pak. Ndërsa ka mjaft mjete ecommerce për integrimin në Amazon dhe eBay, llogaritjet e taksave, etj., Ekzistojnë vetëm 20 aplikacione në tregun e aplikacioneve.

Pra, pasi të zhyteni më thellë, Voluzioni nuk është aq gjithëpërfshirës sa duket së pari.

Lajmi i mirë është se Volusion nuk ngarkon asnjë tarifë të transaksionit. Kjo do të thotë që ju mund të mbani më shumë fitime tuaja dhe t’i përdorni ato për të shkallëzuar dyqanin tuaj.

Nëse e bëni këtë, do të doni mjetet fantastike të Analizave të Volusion. Me ta, ju mund të shihni saktësisht se ku po shkëlqen dyqani juaj dhe çfarë duhet të përmirësohet, gjë që është një domosdoshmëri për të pasur sukses në internet.

Everythingdo gjë që konsiderohet, Volusioni është një platformë e admirueshme ecommerce që meriton të rrumbullakojë këtë listë. Ndërsa nuk do të jetojë në të vërtetë me Shopify, BigCommerce dhe disa të tjera, mund të përdoret për të krijuar një dyqan elegant, të fillojë shitjen në internet dhe të rritet biznesi juaj i e-commerce me aftësi kodimi zero në asnjë kohë fare.

Pros:

• Mjete të tmerrshme për raportim dhe analitikë
• fleksibilitet i shkëlqyeshëm
• Paneli intuitiv, i lehtë për t’u përdorur
• Karakteristika të këndshme për funksionalitetin dhe shkallëzimin e shtuar

Cons:

• Mund të përdorë disa aplikacione dhe veçori të tjera
• Asnjë funksionalitet i blogjeve
• Pak i ngadaltë në krahasim me platformat e tjera

Platforma më e mirë për bizneset e vogla

Nëse keni një biznes të vogël, shanset janë të mos keni nevojë për një ton karakteristikash të mëdha që do t’ju gjakosin thatë muaj pas muaji. Sidoqoftë, shkallueshmëria është e rëndësishme, kështu që ne shikuam platformat e e-commerce me karakteristikat e duhura për të ndihmuar faqen tuaj të rritet.

Platformat tona më të mira të e-commerce për bizneset e vogla:

• Blerje

• BigCommerce

• WooCommerce

Platforma më e mirë për fillestarët

Tregtia elektronike po rritet me hapa të mëdhenj pasi gjithnjë e më shumë njerëz duan të bashkohen me të tjerët të panumërt duke bërë një jetë të rehatshme duke shitur në internet. Si bizneset e vogla, fillestarët dhe fillestarët kanë nevojë për një platformë ecommerce për të krijuar, konkurruar dhe shkallë.

Duke e ditur këtë, ne kontrolluam për platformat me karakteristikat dhe funksionalitetin që u duhen shitësve të rinj në internet, siç janë mjetet e marketingut dhe aftësitë e shitjes me shumë kanale. Sigurisht, kemi mbajtur parasysh lehtësinë e përdorimit.

Platformat tona më të mira të e-commerce për fillestarët:

• Blerje

• Wix

• Weebly

Platforma më e mirë për SEO

Media sociale është e rëndësishme, por SEO është një domosdoshmëri nëse dëshironi të konkurroni në internet në ndonjë industri apo vend. Në fund të fundit, ju do të keni një kohë të vështirë për të drejtuar një dyqan të suksesshëm ecommerce nëse askush nuk mund t’ju zbulojë përmes Google dhe ta dini që ekzistoni.

Nëse po pyesni se cila platformë ecommerce është më e mira për SEO, do të jeni të lumtur të dini se shumë platforma ofrojnë mjete SEO. Sidoqoftë, disa ofrojnë mjete më shumë ose më të mira se të tjerët. Ne testuam secilën platformë më lart për kohën e ngarkesës së faqeve në celular dhe desktop, trafikun mesatar organik dhe faktorë të tjerë të SEO.

Platformat tona më të mira të e-commerce për SEO:

• WooCommerce

• BigCommerce

• Magento

Platforma më e mirë për Dropshipping

Me dropshipping, më pak gjëra janë nën kontrollin tuaj. Gjërat si kthimi dhe cilësia e produktit mund të jenë një dhimbje koke për t’u marrë. Ekzistojnë edhe pengesa teknike që duhet të tejkaloni për të mbajtur që urdhërat të rrjedhin pa probleme.

Gjatë vlerësimit të platformave, ne shikuam disa tipare dropshipping, duke përfshirë disponueshmërinë e shtojcave dropshipping, ndjekjen e porosive dhe integrimin e dropshipping.

Platformat tona më të mira të e-commerce për dropshipping:

• Blerje

• BigCommerce

Platforma më e mirë për dyqanet lokale

Shumica e dyqaneve me tulla dhe llaç duhet vetëm një dyqan i thjeshtë për të shfaqur disa produkte ose për të pranuar pagesa në internet. Për shembull, nëse ju jeni një dyqan lokal i cupcake që kërkon të pranoni urdhra dhe pagesa përmes faqes tuaj të internetit, nuk ju duhen aftësi shitjeje shumë-kanale ose automatizimi i marketingut.

Duke e ditur këtë, ne injoruam shumë karakteristika dhe shikuam vetëm në platforma që ju lejojnë të krijoni një sit me një portë pagese. ’Shtë e drejtë – nuk ka rikuperim të braktisur karroce ose veçori të SEO me këto.

Platformat tona më të mira të e-commerce për bizneset lokale:

• Blerje

• Weebly

• Wix

Platforma më e mirë për bizneset më të mëdha

Në anën e kundërt të spektrit, bizneset e mëdha kanë nevojë për të gjitha tiparet e e-commerce dhe funksionalitetin që mund të marrin. Shumë gjithashtu kanë nevojë për kontroll të plotë me një VPS ose server të dedikuar, por të tjerët mund të preferojnë një zgjidhje të pasuruar me karakteristika si Shopify ose BigCommerce.

Shtë një zgjedhje që çdo kompani e madhe duhet të bëjë në një moment në kohë, por pavarësisht, të gjitha kompanitë e mëdha kanë nevojë për një platformë ecommerce që siguron fleksibilitet maksimal dhe integrimin e thjeshtë të sistemeve të inventarit dhe marketingut.

Platformat tona më të mira të e-commerce për bizneset e mëdha:

• BigCommerce

• WooCommerce

• Magento

Tofarë duhet të konsideroni kur zgjidhni një platformë tregtie

Uebfaqja juaj e e-commerce duhet t’u sigurojë vizitorëve një përvojë të pasur, të qetë të blerjeve që i tërheq ata të vizitojnë, i inkurajon ata të qëndrojnë dhe t’i bindë ata të tërheqin këmbëzën dhe të bëjnë një blerje.

Shumë shpesh, dyqanet në internet e teprojnë me një mori karakteristikash të panevojshme dhe modele të ndërlikuara. Ndërsa më shumë karakteristika mund të duken si më mirë, ato ndonjëherë mund të kenë një efekt negativ duke i bezdisur vizitorët dhe duke zvarritur herë ngarkesën e faqes.

Decisiondo vendim që merrni kur hartoni sitin tuaj të e-commerce duhet të jetë i orientuar drejt tërheqjes tek klientët e mundshëm dhe shndërrimi i vizitorëve në blerës. E njëjta gjë mund të thuhet për navigimin e sitit dhe procesin e arkëtimit.

Në fakt, këtu janë disa gjëra që duhet të merren parasysh:

• Temat

Të kesh një përzgjedhje të mirë të temave dhe zgjedhjen e duhur është me rëndësi të madhe kur krijon një dyqan ecommerce. Nëse nuk keni koduar kurrë më parë ose zgjidhni një platformë të ngurtë që nuk lejon të ri-kodifikoni personalizimet, do të duhet të zgjidhni një temë që i përshtatet industrisë, produkteve, klientëve tuaj.

Kur zgjidhni një temë, përpiquni të gjeni atë që përputhet më mirë me ngrohtësinë tuaj. Ju mund të shihni faqet e tjera të e-commerce, si dhe të kërkoni një temë që gjithashtu do të funksionojë me vizionin tuaj për faqen tuaj.

Sigurisht, një gjë tjetër që duhet marrë parasysh kur zgjedh një temë është kostoja. Edhe pse shumë platforma ofrojnë disa tema falas, ato nuk ofrojnë shumë dhe opsionet falas shpesh janë të vjetruara ose të dizajnuara dobët.

Më shpesh sesa jo, për të marrë një temë që ju bën të pështymë, ju mund të duhet të shpenzoni pak më shumë se sa mund të preferoni. Në të kundërt, nëse nuk keni mend të shpenzoni më shumë për një temë premium ultra të personalizuar, mund të punësoni një ekspert për të hartuar një për ju.

• Përshtatja e sitit

Nëse dëshironi që dyqani juaj online të jetë më i miri, shanset do t’ju duhet të bëni disa ndryshime në karakteristikat e platformës tuaj.

Për shembull, disa platforma si Shopify kanë faqe të kufizuar të arka. Të tjerët nuk lejojnë marketing me email, shitje sociale, etj.

Pra, duhet të dini se çfarë dëshironi nga reklama juaj në dyqan online se çfarë doni të bëni, pastaj zgjidhni një platformë me funksionalitetin e duhur për nevojat tuaja. Të paktën, platforma juaj e e-commerce duhet t’ju lejojë të përdorni dhe integroni aplikacione, shtojca ose shtesa për të rritur funksionalitetin dhe personalizimin e faqes tuaj..

• Miqësia e lëvizshme

Mobile është këtu në forcë të plotë, dhe ka qenë për mjaft kohë. Në fakt, 66 përqind e të gjitha blerjeve në internet bëhen përmes pajisjeve mobile. Për më tepër, 82 përqind e pronarëve të smartphone përdorin pajisjet e tyre kur vendosin nëse do të bëjnë ose jo blerje.

Lessshtë e panevojshme të thuhet, një sit miqësor me celularin është një domosdoshmëri absolute për çdo pronar modern të dyqaneve online. Konsumatorët e sotëm nuk duan vetëm, ata kanë nevojë për faqe ecommerce me modele miqësore për celularin.

Për ta bërë uebfaqen tuaj të e-commerce sa më miqësore për celularin dhe përgjigjen sa më shumë, keni nevojë për një platformë ecommerce që ju lejon të bëni azhurnime dhe personalizime. Pasi të keni krijuar faqen tuaj, atëherë duhet ta provoni atë duke përdorur disa pajisje të ndryshme.

Kur krijoni faqen tuaj, bëjeni vetes një favor dhe shkoni në pamjet vizuale, përdorni font të madh dhe bëni navigimin të lehtë dhe intuitiv. Mendoni së pari celularin me hartimin e faqes tuaj dhe shpejtësinë dhe performancën e tij.

Për sa i përket miqësisë me celularin, Shopify, Weebly dhe WooCommerce shënojnë notat më të larta.

• Miqësia për SEO

Ashtu si bizneset e tjera në internet, bizneset e e-commerce duhet të bëjnë një përpjekje të vetëdijshme për të punuar në SEO e tyre. Me SEO të duhur, dyqani juaj mund të arrijë në rezultatet e kërkimit në një faqe për një larmi produktesh dhe termash kyç, duke rezultuar në një numër të trafikut falas.

Kur kërkoni për një platformë ecom-ecom-miqësore me SEO, aftësia për të shtuar një blog dhe emri juaj i domain janë faktorë të rëndësishëm për t’u marrë parasysh. Një faktor tjetër i rëndësishëm është dhënia e klientëve mundësinë për të lënë komente.

Së bashku me të dyshuarit e zakonshëm, si të qenit në gjendje të rregulloni etiketat për tituj dhe meta, bërja e secilës nga sa më sipër do të rrisë renditjen SEO të dyqanit tuaj.

• Siguria

Asnjë klient i mundshëm nuk dëshiron të japë informacionin e kartës së kreditit në ndonjë faqe skicuese të rastësishme. Në fakt, me vjedhjen e identitetit dhe krimin në internet në nivele të larta të kohës, siguria është bërë një nga shqetësimet kryesore midis konsumatorëve të sotëm.

Edhe pse shumica e platformave të softuerëve elektronikë përfshijnë karakteristika të forta të sigurisë, është më së miri të siguroheni që platforma që ju zgjidhni mbështet SSL për t’u siguruar klientëve paqe mendore gjatë blerjes dhe gjatë procesit të arkëtimit. Shtë gjithashtu e rëndësishme të zgjidhni një platformë që është në përputhje me PCI.

• Shkallëzueshmëria

Do pronar i biznesit dëshiron që biznesi i tyre të rritet. E njëjta gjë mund të thuhet për pronarët e biznesit të e-commerce.

Në fakt, duke pasur parasysh fleksibilitetin më të madh dhe më pak shpenzimet e sipërme, dikush mund të thotë që pronarët e dyqaneve në internet mirëpresin rritjen më shumë sesa pronarët tradicionale të biznesit me tulla dhe llaç që duhet të shqetësohen për logjistikën e marrëveshjeve të qirasë, sigurimit, listës së pagave dhe të ngjashme.

Ndërsa nuk dëshironi të mbivlerësoni veten duke paguar më shumë karakteristika dhe ruajtje nga sa mund të ju duhen fillimisht, duhet të zgjidhni një platformë me funksionalitet të mjaftueshëm për t’ju ndihmuar të shkallëzoni biznesin tuaj dhe ta çoni atë në nivelin tjetër.

• Shërbimi ndaj klientit

Shërbimi ndaj klientit është një pjesë e madhe e suksesit ose dështimit të çdo biznesi. Meqenëse dyqanet tradicionale me tulla dhe llaç janë të vendosura në një lokacion fizik aktual, ata zakonisht kanë një kontroll më të madh në operacionet ditore, ndërveprimet e klientëve dhe se si funksionon dyqani i tyre.

Kjo nuk është rasti me ecommerce. Ndërsa ata mund të kontrollojnë pamjen, ndjenjën dhe funksionin e faqes së tyre, kohëzgjatjet e serverit dhe ndërprerjet e softuerit zakonisht janë jashtë kontrollit të një pronari të dyqanit.

Në fakt, një prishje e pashmangshme e serverit është vetëm një pjesë e të bërit biznes në internet. Fatkeqësisht, mund të ndikojë negativisht si në imazhin e markës suaj, ashtu edhe në të ardhurat tuaja.

Të kesh një person për t’iu përgjigjur thirrjes suaj për ndihmë dhe për ta rikuperuar dhe ruajtur dyqanin tuaj në rast të një ndërprerje të serverit ose një çështje tjetër teknike, padyshim që ia vlen të mbani në mend kur kërkoni platformën më të mirë të e-commerce.

Pra, hidhni një sy opsioneve të shërbimit të klientit dhe vlerësimet e secilës platformë që shikoni. A ofrojnë ata mbështetje 24/7? A kanë ndihmë telefonike ose live chat për ndihmë të menjëhershme, apo ofrojnë ndihmë vetëm përmes postës elektronike?

Jepni këto pyetje disa mendime dhe sigurohuni t’i merrni përgjigje para se të zgjidhni një platformë.

Platformat e Rekomanduara të Ecommerce për vitin 2020

Siç mund ta tregoni me siguri deri më tani, nuk ka diçka të tillë si platforma e përsosur ecommerce. Sidoqoftë, ne kemi ngushtuar zgjedhjet më të mira.

Në fund të fundit, si çdo gjë tjetër, marrja e ndërtuesit më të mirë të dyqaneve ecommerce vërtet varet nga nevojat tuaja. Sidoqoftë, ka disa që mendojmë se qëndrojnë mirë nga paketa.

Për shkak të karakteristikave, funksionalitetit, fleksibilitetit dhe lehtësisë së përdorimit, Shopify është platforma më e mirë për lëshimin dhe shitjen e pothuajse çdo gjëje në internet.

BigCommerce është në zhvillim e sipër, dhe është e shkëlqyeshme për shkallëzimin e një dyqani të vogël në internet në një sukses gjigant.

Weebly, Wix, dhe Squarespace, ndërkohë, punojnë shumë për dyqane të thjeshta, dhe WooCommerce është i mrekullueshëm për pronarët e afarizmave më të aventurierë dhe teknikisht të aftë për bizneset në kërkim të shkathtësisë maksimale.

Theështja është, shumica e platformave më të mira të e-commerce në këtë listë janë më shumë sesa të afta për të bërë një punë të mirë. Elësi është gjetja e një me planin e duhur të çmimeve dhe përzierja e veçorive për nevojat e dyqanit tuaj.

Platforma më e mirë e tregtisë elektronike

Shopify

Shopify doli në krye në të gjitha provat tona. Ndoshta ndërtuesi më i lehtë i e-commerce në internet për t’u përdorur, si dhe të kesh një dyqan të mahnitshëm të aplikacioneve, ku mund të blesh veçori mahnitëse të funksionalitetit për faqen tuaj të re. Mimet janë jashtëzakonisht konkurruese.

Blerja më e mirë e platformës Ecom

A është Shopify Platforma më e mirë e Tregtisë?

Shopify është bërë shpejt platforma më e popullarizuar ecommerce, dhe për arsye të mirë. kontrollon të gjitha kutitë dhe më pas disa, duke e bërë atë një zgjidhje të shkëlqyeshme për këdo që kërkon të nisë një dyqan në internet.

Sidoqoftë, ekzistojnë edhe disa platforma të tjera të shkëlqyera, dhe zgjedhja mes tyre nuk është një detyrë e lehtë. Me faktorët e pafund për të marrë në konsideratë dhe pothuajse sa më shumë platforma për të zgjedhur, është e rëndësishme të njihni nevojat dhe kërkesat tuaja përpara se të nxirrni aktivet në atë të gabuar.

Përndryshe, unë rekomandoj që të kontrolloni edhe këto krahasime kokë më kokë; Shopify vs Bigcommerce & Shopify vs WooCommerce

Nëse keni vendosur të shkoni me Shopify dhe po planifikoni të eksperimentoni në pamjen dhe pamjen tuaj vizuale përpara se të dilni live, ne ju rekomandojmë gjithashtu që të merrni një pajtim të Envato Elements .

Një pajtim këtu do t’ju japë lirinë për të zgjedhur nga çdo Model Shopify në platformën e tyre, si dhe qasje në fotografi të aksioneve të pakufizuara dhe fonteve në internet për vetëm 29 dollarë / m. Kjo ju kursen kostot e lidhura me një investim 50 $ + çdo temë që do të kishit testuar ndryshe një shabllon të ri.

Patjetër që ia vlen investimi në fazën paraprake të faqes tuaj të re të mahnitshme të e-commerce.

Blerja më e mirë e platformës Ecom

SHOPIFY

Një ofrues i zgjidhjeve të ndërtimit të uebfaqes eCommerce me rendin më të lartë. Shopify ka gjithçka që ju nevojitet për të ngritur një faqe plotësisht funksionale të e-commerce.

Lexoni rishikimin e plotë>>

NDURTUESI I faqes WEEBLY

Një nga ndërtuesit më të lehtë të faqeve të internetit me të cilët kam punuar, Weebly është një platformë e fortë, e besueshme, që është bllokimi i mbushur me karakteristika të dobishme dhe një dyqan aplikacioni që është i dyti për asnjë.

Lexoni rishikimin e plotë>>

WIX

Ndërtues i ngurtë dhe i fortë i uebit që ka shumë karakteristika shtesë të funksionalitetit për faqen tuaj. Kërkon pak kohë për t’u mësuar, por ia vlen edhe përpjekja, pasi faqet e internetit që mund të ndërtoni janë tërheqëse.

Lexoni rishikimin e plotë>>

SQUARESPACE

Temat e lëmuara, shumë të përgjegjshme, të forta dhe me stil, së bashku me një platformë të fuqishme të ndërtimit të faqes në internet që ka një gamë të gjerë të stilimit dhe opsioneve të personalizimit të faqes në internet.

Lexoni rishikimin e plotë>>

Shporta PINNACLE

Nëse jeni duke kërkuar për një zgjidhje gjithëpërfshirëse për tregtinë elektronike, atëherë PinnacleCart mund të jetë një zgjedhje e mirë. Ky program u krijua në mënyrë që shitësit të pak ose aspak njohuri teknike mund të shpejt dhe me lehtësi të fillojnë shitjen dhe promovimin e produkteve të tyre.

Lexoni rishikimin e plotë>>

VOOG

Ndërtuesi i faqes Voog është i njohur për thjeshtësinë dhe funksionimin e lehtë për t’u përdorur. Jo aq i lëmuar sa Squarespace ose Weebly, por ende një platformë solide për ndërtimin e uebit.

Lexoni rishikimin e plotë>>

Shqyrtime të reja Vetëm të shtuara

Rishikimi i Ecwid – 2019

Thingdo gjë tjetër që duhet të di para se të nisë dyqanin tim?

Shumë prej platformave të eCommerce dhe karrocat e blerjes që kam shqyrtuar janë të lehta për t’u filluar, kështu që janë shumë të përshtatshëm për fillestarët!

Duke përdorur këta ndërtues të faqes elektronike të tregtisë elektronike, biznesi juaj i ri në internet mund të vendoset dhe të jetë i gatshëm për të fituar para brenda vetëm disa orësh të shkurtër pasi të keni regjistruar në to. Siç mund ta imagjinoni marrja e dyqanit tuaj në internet është vetëm hapi i parë për të fituar para në internet dhe gjëja tjetër që duhet të bëni është të merrni fjalën për faqen tuaj të re përmes mediave sociale dhe marketingut në internet.

Në rast se ju doni të filloni strategjinë tuaj të marketingut me email, ju mund të dëshironi të gjeni të dobishme këtë krahasim të hollësishëm të softuerit të marketingut me email. Nëse doni të mësoni se si të merrni trafik në faqen tuaj të re eCommerce, atëherë kontrolloni blogun tim.

Si i renditët ndërtuesit e faqeve në eCommerce?

Unë rishikoj rregullisht ndërtuesit e ndryshëm të faqeve të internetit dhe i rendit ato bazuar në veçoritë e tyre dhe lehtësinë e përdorimit. Që nga fillimi i kësaj faqe në internet Shopify ka qenë vazhdimisht platforma më e lartë eCommerce pasi ato kanë vazhduar të përtërijnë dhe shtojnë veçori të reja gjatë viteve të kaluara.

Ku mund të zbuloj më shumë informacion në lidhje me këto karrocat e blerjeve?

Unë bëra ton shqyrtime të hollësishme, kështu që ju lutemi lexoni përshtypjet e mia të Shopifikimit, rishikimet e PinnacleCart, rishikimin 3DCart dhe vlerësimet e Vrasjes.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map